Հայաստանում դիվանագիտական աշխատանքի ավարտի կապակցությամբ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունիսի 25-ին ընդունել է մեր երկրում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերին:
Արժեւորելով այն գործընկերային հարաբերությունները, որոնք ձեւավորված են երկու երկրների միջեւ` խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել դրանց խորացման գործում դեսպանի ունեցած դերակատարությունը: Արարատ Միրզոյանի խոսքով` մեր երկրում տեղի ունեցած չափազանց լուրջ փոփոխություններին զուգընթաց` դինամիկ փոփոխություններ ու զարգացում են ունեցել նաեւ հայ-գերմանական հարաբերությունները` ստանալով նոր մակարդակ:
Շնորհակալություն հայտնելով հրաժեշտի հանդիպման համար` Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերն ընդգծել է, որ գերմանական կողմը միշտ կարեւորել է ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների հզորացումը, երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ կապերի խորացումը, փոխադարձ այցերն ու փորձի փոխանակումը: Նրա խոսքով` Հայաստանում հաստատված նոր իրողությունների պայմաններում լայն հնարավորություն է ստեղծվել երկկողմ փոխգործակցությանը նոր որակ հաղորդելու համար: Ըստ դեսպանի` Հայաստանում խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցմամբ պայմանավորված էապես մեծացել է Ազգային ժողովի դերակատարությունը, ուստի գերմանական կողմը պատրաստակամ է շարունակելու եւ ընդլայնելու օրենսդիր մարմնին սատարման ծրագրերը` տարբեր ձեւաչափերով:
«Հայ-գերմանական հարաբերությունները միշտ աչքի են ընկել իրենց ջերմ, բարեկամական բնույթով եւ ընթացող փոփոխություններից հետո դրանք էլ ավելի խորացման հնարավորություն ունեն»,-ասել է գերմանացի դիվանագետը:
Կողմերն անդրադարձել են մեր երկրում տեղի ունեցող բարեփոխումներին, որոնք մասնավորապես ընթանում են հանրային կառավարման, արդարադատության, հարկային եւ այլ ոլորտներում: Երկուստեք ընդգծվել է Ազգային ժողովի դերը բարեփոխումների գործընթացում, խորհրդարանական կառավարման ձեւաչափում: Կարեւորվել է միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ընդլայնումը:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերի ներդրած անձնական ջանքերը` հայ-գերմանական հարաբերություններն ամուր հիմքերի վրա դնելու ուղղությամբ:
Դեսպանն իր հերթին հավաստիացրել է, որ միշտ հետաքրքրված է լինելու հայաստանյան գործընթացներով եւ իր հետագա գործունեությամբ եւս նպաստելու է հայ-գերմանական հարաբերությունների ամրացմանը:

25 июня Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла ФРГ в РА Бернхарда Маттиаса Кисслера – в связи с завершением дипломатической работы в Армении.
Оценивая сложившиеся между двумя странами партнерские отношения, глава парламента высоко оценил роль посла в деле их углубления. По словам Мирзояна, наряду с чрезвычайно серьезными изменениями в нашей стране динамичные перемены и развития произошли, выйдя на новый уровень, также в армяно-германских отношениях.
Поблагодарив за прощальную встречу, Бернхард Маттиас Кисслер подчеркнул, что немецкая сторона всегда осознавала важность усиления потенциала НС РА, углубления связей между парламентами двух стран, взаимных визитов и обмена опытом. По его словам, в условиях установившихся в Армении новых реалий созданы широкие возможности для придания нового качества двустороннему сотрудничеству. Согласно послу, существенно возросла роль НС, обусловленная переходом Армении к парламентской системе правления, поэтому германская сторона готова продолжать и расширять программы содействия законодательному органу в различных форматах.
“Армяно-германские отношения всегда отличались своим теплым, дружественным характером и после происходящих перемен налицо возможности их еще большего углубления”, - заметил немецкий дипломат.
Стороны обратились к   реформам в РА, проводимым, в частности, в общественном управлении,   правосудии, налоговой и других сферах. Обоюдно подчеркнута роль НС в процессе реформ, в формате парламентского управления. Особо выделено дальнейшее расширение межпарламентского сотрудничества.
А.Мирзоян подчеркнул личные усилия г-на Кисслера в упрочении основ армяно-германских отношений.
Посол в свою очередь заверил, что всегда будет интересоваться процессами в Армении и своей дальнейшей деятельностью также способствовать укреплению армяно-немецких отношений.